bofzin:

Komiksy, fraszki i inne rysunki.

piątek, 3 maja 2013

Relacja z wystawy z Orłem Białym


W piątek, 3 maja w Klubie Nauczyciela w Sochaczewie o godz. 11.00 otwarta została wystawa pt.: „Godło Państwowe na przestrzeni wieków”. Zawartość wystawy opracował Łukasz Kuciński, jej aranżacją zaś zajął się Marcin Hugo-Bader. Ekspozycja koresponduje z obchodzonymi w tych dniach rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz z Dniem Flagi Narodowej (2 Maja).

Przybyli tego dnia goście mieli okazję do zapoznania się ze zmianami w godle państwowym niemal od zarania naszej państwowości. Wystawę otwierał wiersz Władysława Bełzy z Katechizmu Polskiego Dziecka słowami: „Kto ty jesteś?
— Polak mały. / Jaki znak twój?— Orzeł biały
”. Potem poprzez legendę o Lechu, który założył gród w miejscu gdzie ujrzał gniazdo z białym orłem wystawa prowadziła wprost do pierwszych wizerunków godła na monetach emitowanych w czasie panowania kolejnych władców polskich ziem. Stąd też znalazły się tu godła właściwe dla Państwa Polskiego w czasie dynastii Piastów, rozbicia dzielnicowego, za czasów dynastii Andegawenów, Jagiellonów i władców elekcyjnych, aż do utraty przez Polskę niepodległości. W następnej kolejności znalazły się wizerunki Orła Białego w czasie zaborów, a więc na godłach państw okupujących polskie ziemie. Oprócz nich widać było też godła z czasów powstań narodowych, aż do wizerunków herbu, gdy Polska ponownie uzyskała suwerenność i niepodległość. Ekspozycja pokazała również polskiego orła w godle dzisiejszym oraz m.in.: na proporcu prezydenta, na banknotach i monetach współczesnych, w znakach służb mundurowych oraz w obrazach o tematyce religijnej.
Dodatkiem do papierowej wystawy były pamiątkowe medale wybite specjalnie z myślą o uwiecznieniu największych polskich władców i pokazaniu orła narodowego w czasach ich panowania. Oprócz medali wyłożona była także  seria monet z Mennicy Narodowej poświęcona Orłu Białemu. Eksponaty te zostały wypożyczone z prywatnej kolekcji Stanisława Duńskiego, z Klubu Kolekcjonerów w Sochaczewie.
Wyjątkowo na tym wydarzeniu znalazła się również wierna kopia pierwszego egzemplarza Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku wydana z całą starannością na papierze czerpanym.
Całość wystawy dopinały wyłożone na stołach publikacje książkowe traktujące szczegółowo o Godle Narodowym i Konstytucji 3 Maja.
Wystawa czynna będzie do 15 maja w Klubie Nauczyciela – wejście jak do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bolesława Krzywoustego przy ul. Hanki Sawickiej 10.
Wstęp wolny – zapraszamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz